Yhteystiedot

Kanslia (Kuopion taidelukio Lumit)

Posti- ja käyntiosoite
Kuopion taidelukio Lumit
Koljonniemenkatu 48-50
70100 Kuopio

Kanslia on auki kesäkuussa 19.6. saakka pääsääntöisesti
ma-pe klo 8-14.

Kanslia on kiinni 20.6.-31.7.

Koulusihteeri

Sami Kinnunen (1.8.2024 alkaen)
puh. 044 718 1357
sami.kinnunen@kuopio.fi

Päivi Jokikokko (poissa 24.6.2024 alkaen)
puh. 044 718 4583
paivi.jokikokko@kuopio.fi

Hallinto (Kuopion lukioiden keskustakampus)

Mika Strömberg

Mika Strömberg

Keskustakampuksen johtava rehtori

Inka Kokkonen

Inka Kokkonen

Lumitin rehtori

Päivi Kiiski (virkavapaalla 27.5. alkaen)

Päivi Kiiski (virkavapaalla 27.5. alkaen)

Lyseon rehtori

Paavo Heiskanen

Paavo Heiskanen

Lyseon vs. rehtori

Opinto-ohjaajat

Heikki Huuhka

Heikki Huuhka

Opinto-ohjaaja

24F, 24G, 23F, 23G, 22F, 22G ja neljännen vuoden opiskelijoita
puh. 044 718 1157
heikki.huuhka@opedu.kuopio.fi

Emmi Karvonen

Emmi Karvonen

Opinto-ohjaaja

24E, 23E, 22C ja neljännen vuoden opiskelijoita
puh. 044 718 4466
emmi.karvonen@opedu.kuopio.fi
Emmi työskentelee Lumitilla ti, ke ja pe

Karoliina Nissinen

Karoliina Nissinen

Opinto-ohjaaja

24A, 24B, 23A, 23B, 22B, 22E
puh. 044 718 4646
karoliina.nissinen@opedu.kuopio.fi 
Karoliina työskentelee maanantaista torstaihin. 

Reetta Varis

Reetta Varis

Opinto-ohjaaja

24C, 24D, 23C, 23D, 22A, 22D ja neljännen vuoden opiskelijoita
puh. 044 718 5105
reetta.varis@opedu.kuopio.fi

Henkilökunta

Erityisopettaja
Karoliina Snellman
puh. 044 718 1377
karoliina.snellman@opedu.kuopio.fi

Psykologi
Leena Lyytikäinen
puh. 044 718 4756
leena.lyytikainen@pshy­vin­voin­ti­a­lue.fi

Kiinteistönhoitaja
Vesa Nousiainen
puh. 044 426 0215

AV-mestari
Heikki Leppäjärvi
puh. 044 718 4641

Servican tilaus- ja juhlapalvelut
Paula Juutilainen
puh. 044 4260 049
lumit.juhlapalvelut@servica.fi

Koulukuraattori
Hanna Ahonen (1.8. alkaen)
puh. 044 718 4048
hanna.ahonen1@pshyvinvointialue.fi

Terveydenhoitaja
Mervi Riihiluoma
puh. 044 718 6226
mervi.riihiluoma@pshy­vin­voin­ti­a­lue.fi

Vahtimestari
Timo Tikkanen
puh. 044 718 1705

Kouluruokalan palveluvastaava
Liisa Rantanen
puh. 044 4260 719
lumit.ruokapalvelut@servica.fi

Taidelinjojen vastaavat opettajat

Musiikkilinja
Ville Heikkinen
puh. 044 7181402 
ville.heikkinen@opedu.kuopio.fi

Ilmaisutaitolinja
Kerttu-Liisa Pirinen
puh. 044 718 4521 
kerttu-liisa.pirinen@opedu.kuopio.fi

Tanssilinja
Sannamaria Kuula 
044 718 4647 
sannamaria.kuula@opedu.kuopio.fi

Opettajat

Sähköpostiosoitteet muotoa etunimi.sukunimi@opedu.kuopio.fi

Björkbacka Kaisa
äidinkieli ja kirjallisuus,
ryhmänohjaaja 22C

Björklind Cecilia
ruotsi,
ryhmänohjaaja 23B

Finnilä Markus (virkavapaalla)
ev.lut.uskonto

Hahtala-Pirskanen Mari
ruotsi, englanti (sähköposti: mari.hahtala@opedu.kuopio.fi),
ryhmänohjaaja 22A

Heikkinen Kaisa
biologia, maantiede
ryhmänohjaaja 24D

Heikkinen Sanna
ev.lut.uskonto
ryhmänohjaaja 24B

Heikkinen Ville
musiikkilinjan vastaava lehtori, bändit
puh. 044 718 1402

Heino Mikko
matematiikka, tietotekniikka,
ryhmänohjaaja 23D

Holopainen Jouni
kuvataide

Huoponen Minna
matematiikka

Huuhka Heikki
liikunta, terveystieto, opinto-ohjaus

Häkkinen Eerika
kemia, matematiikka
ryhmänohjaaja 23F

Kekäläinen Tiia (virkavapaalla)
historia, yhteiskuntaoppi

Koistinen Mari (virkavapaalla)
vokaalimusiikki, musiikkiteoria, musiikkitieto

Koivisto Hanna
matematiikka, fysiikka
ryhmänohjaaja 24G

Kortelainen Heljä
äidinkieli ja kirjallisuus
ryhmänohjaaja 24A

Kukila Maija
musiikki
pääkoulu Kallavesi

Kuula Sannamaria
nykytanssi, tanssitieto, koreografia,
ryhmänohjaaja 22D

Keränen Iiro
englanti

Konttinen Jenita
historia, yhteiskuntaoppi,
ryhmänohjaaja 23A

Juntunen Ulla
saksa
Pääkoulu Lyseo

Leskinen Henri
matematiikka
ryhmänohjaaja 24C

Lyytinen Hanne
espanja

Matilainen Timo
fysiikka, tietotekniikka, matematiikka,
ryhmänohjaaja 22E

Muhonen Anne-Maria
kuvataide
pääkoulu Lyseo

Mäkisalo Jutta (virkavapaalla)
ranska
pääkoulu Lyseo

Noponen Niko
filosofia, ev.lut.uskonto, 
ryhmänohjaaja 23C

Mäntylä Heli
psykologia, ev. lut. uskonto
ryhmänohjaaja 21C

Pennanen Sari
liikunta, terveystieto
ryhmänohjaaja 24F

Pirinen Kerttu-Liisa
ilmaisutaito

Raatikainen Touko
musiikki
ryhmänohjaaja 21B

Rautiainen Jaakko
biologia, maantiede
ryhmänohjaaja 21A

Renvall Riitta
historia, yhteiskuntaoppi, 
ryhmänohjaaja 23G

Räsänen Raija
englanti, ruotsi,
ryhmänohjaaja 22F

Savastola Anna-Inari
ruotsi,
ryhmänohjaaja 23E

Silvasti Katri
englanti,
ryhmänohjaaja 22G

Turunen Asta
äidinkieli ja kirjallisuus

Voutilainen-Veijonen Anna (virkavapaalla)
musiikki

Väätäinen Tiina
vokaalimusiikki, musiikkiteoria, musiikkitieto
ryhmänohjaaja 24E

Sivutoimiset taideopettajat

Ahlsted Artturi
sähköbasso

Kämäräinen Tomi
rummut

Pyykkö Kristian
sähkökitara

Ritvanen Matti
piano

Ulmanen Harri
baritoni

Knuutila Mari
tanssi

Mehtälä Hannele
kirkkourut

Raekallio Antti
kitara

Torkko-Muñoz Virva
tanssi, baletti

Vuorinen Pauliina
laulu